Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: historia
rozmiar czcionki:  A A A

Polscy drukarze: Maciej Wirzbięta

2010-11-12 17:29:19
Maciej Wirzbięta

    
Był drukarzem pozostającym na usługach reformacji. Żył w latach 1523-1606. Sztuki drukarskiej wyuczył się w drukarni Heleny, wdowy po Unglerze. Był "nadwornym" drukarzem Mikołaja Reya. Przy jego to pomocy otworzył w Krakowie, przy ulicy Słowikowskiej oficynę drukarską. 

     Tłoczył głównie księgi innowiercze (był wyznania kalwińskiego) w języku polskim. Odwdzięczając się Reyowi za pomoc materialną, wydał szereg jego utworów. Między innymi "Postyllę" (1557), "Zwierzyniec" (1562), "Wizerunek" (1568) i "Figliki" (1570). Wirzbięta chętnie współpracował z wielkimi pisarzami polskiego renesansu. Oprócz dzieł Reya wydawał również utwory Kochanowskiego ("Szachy", "Zuzanna"), Łukasza Górnickiego ("Dworzanin polski"), a także Frycza Modrzewskiego i Marcina Bielskiego. 

     Był również Wirzbięta autorem i tłumaczem. W 1575 roku wydał przetłumaczoną przez siebie rozprawę Henryka Korneliusza Agryppy "O szlachetności a zacności płci niewieściej". 

     W 1578 roku ukazało się w oficynie Wirzbięty dzieło włoskiego inżyniera i rotmistrza w służbie polskiej, Aleksandra Gwagnina "Sarmatie Europeae descripto", zadedykowane Stefanowi Batoremu. Książka zyskała wielkie powodzenie i w całej Europie. Wywołała również skandal, okazało się bowiem, że Gwagnin przywłaszczył sobie gotowy rękopis dzieła poety i historyka, Macieja Stryjkowskiego. Przedwczesna śmierć Stryjkowskiego wybawiła Gwagnina z kłopotów. Wirzbięta nie chciał już jednak tłoczyć dzieł Gwagnina. Ukazywały się one w krakowskiej oficynie Mikołaja Loba.

     Po śmierci Wirzbięty, w 1605 roku, wiele druków wytłoczonych w jego oficynie znalazło się na indeksie i jako heretyckie zostało zniszczonych. Te nieliczne, zachowane, świadczą o jego olbrzymich umiejętnościach zawodowych. Wirzbięta pieczętował się sygnetem o typowo renesansowym charakterze. W ozdobnym kartuszu znajdowała się wierzba z zawieszoną na gałęzi tarczą herbową, na której widniał monogram "MW".
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Polscy drukarze: Maciej Wirzbięta

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77