Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: wydarzenia
rozmiar czcionki:  A A A

Cmentarzysko Zapomnianych Książek znowu żyje !!!

2010-12-05 21:11:30
     W Warszawie codziennie na śmietnik trafia około trzystu książek !!! Rocznie to aż 100 000 egzemplarzy !!! Dlaczego tak się dzieje w mieście,  które walczy o miano Europejskiej Stolicy Kultury? Czy można te woluminy uratować?
 
TAK.

     Najpierw zadajmy sobie jednak pytanie: dlaczego książka -  przyjaciel człowieka, skarbnica wiedzy -  kończy tak marnie?
     Powodów jest wiele: spadek czytelnictwa i szacunku do literatury, zbyt małe mieszkania, zmieniające się gusta czytelnicze, zmiany technologiczne. Jak możemy temu zaradzić?
 
Warszawscy Antykwariusze mają pomysł !!!
 
     Dużą cześć książek można by uratować, znaleźć im nowy dom gdyby zmienić model dystrybucji.- mówi Waldemar Szatanek warszawski antykwariusz - Tzn. dziś książka jest za tania lub za droga. A często jedno i drugie na raz . Paradoks? Pozornie. Otóż niektóre książki są bowiem za tanie by z ekonomicznego sensu opłacało się je trzymać na półkach w antykwariacie, mieć je w sprzedaży. Wynika to oczywiście z cen lokali w Warszawie, kosztów prowadzenia biznesu itp.
     A za drogie ? Ludzi nie stać by  je masowo kupowali. Tak przynajmniej twierdzą pytani: Dlaczego tak mało kupują książek?
     Od lat antykwariusze, bibliotekarze zastanawiają się co robić . Lokale nie są bowiem z gumy i nie są w stanie pomieścić wszystkich książek które do nas trafiają. A jako przyjaciele książek nie możemy przecież spokojnie patrzeć jak lądują na śmietniku.
 
     W zeszłym roku sukcesem okazało się zorganizowanie Cmentarzyska Zapomnianych Książek w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W ciągu trzech tygodni ok. 6000 osób zabrało do domu ponad 36 tysięcy książek.
 
     Jednorazowa, nawet najlepsza akcja nie rozwiązuje jednak problemu. Same warszawskie antykwariaty generują bowiem ok. 10 tysięcy książek miesięcznie które nie mają racji bytu. Tych książek nie opłaca się sprzedawać A rozdać nie bardzo można i nie bardzo jest jak i komu.

     Najprostszym pomysłem wydaje się stworzenie stałego Cmentarzyska, miejsca  na terenie Warszawy do którego trafiałyby niepotrzebne książki ze wszystkich antykwariatów, z darów bibliotek oraz z prywatnych domów, gdy ich czas się już tam wypełni.

     Cmentarzysko Zapomnianych Książek musi istnieć ale nie jako jednorazowa akcja ale jako stałe miejsce wpisane w kulturalną mapę stolicy.
     Miejsce do którego nie tylko warszawiacy będą wpadać by zostawić tam niepotrzebne książki czy nabyć lektury na cały rok. Cała kulturalna  Polska zwiedzanie Warszawy, zaczynać będzie od odwiedzenia Cmentarzyska.
 
     Siłą Cmentarzyska Zapomnianych Książek jest też bowiem to, że zdejmujemy z książki odium przedmiotu. W Cmentarzysku nie kupujemy książek jako takich, płacimy za wejście na teren Cmentarzyska, a czy zabierzemy stamtąd jedną książkę czy 100 to już zależy od nas, od naszych potrzeb, od szczęśliwego odnalezienia właściwych lektur.

     Cenę za wejście na teren Cmentarzyska ustaliliśmy tak by każdego było stać, by nikt nie mógł powiedzieć że książki są za drogie .

     30 zł - to cena normalnego biletu, w ramach, którego możemy zabrać ze sobą nawet kilkadziesiąt książek.
     Nie chcemy wyliczać czy książka wyjdzie po 5 czy 10 groszy. Ważniejsze jest to że za cenę jednej pizzy , biletu do kina, butelki wódki czy na co sobie ktoś zechce przeliczyć, możemy zapewnić sobie lekturę na rok czytania. Właściwie patrząc na średnie czytelnictwo w Polsce to czytania na całe życie.

     30 zł za całe życie czytania -  czy to dużo ?

     A przecież są jeszcze zniżki - są bilety ulgowe dla studentów i emerytów. Można też  przyjść z osobą towarzyszącą za dodatkową 5 zł i wspólnie, taniej buszować wśród tysięcy książek.

     Myślimy jeszcze o wprowadzeniu mini biletu dla niezdecydowanych, ale szukamy do tego partnera . Firmy która chciałaby by jej logo zaistniało wśród książek.
 
     Na początek uruchamiamy Cmentarzysko na 3 miesiące. Musimy sprawdzić czy jest potencjał wśród czytelników, darczyńców, antykwariuszy.
 
     By Cmentarzysko mogło stale ratować książki potrzebujemy pomocy :
 
     Mediów - by pomogły nam rozpropagować idee Cmentarzyska ,
 
     Warszawskich antykwariuszy - by byli gotowi przekazywać niepotrzebne książki,
 
     Wszystkich przyjaciół książek by odwiedzali to miejsce jak najczęściej.
 
Zasady działania Cmentarzyska

Uratuj Ksiażki - Safes Books
Cmentarzysko Zapomnianych Książek
 
Regulamin

W Cmentarzysku nie kupujesz książek , stąd zabierasz książki by nie trafiły na makulaturę.
 
Płacisz przy wejściu , dostajesz za to torbę możesz dzięki niej wynieść tyle książek do niej zmieścisz. 

Książki w Cmentarzysku są używane, w stanie różnym i może się zdarzyć że nie znajdziesz tylu książek ilu byś chciał. Zastanów się przed wejściem . Nie zwracamy za bilety nawet jeśli nic nie wybierzesz. 
 
Cennik
- 30 zł - bilet normalny
- 25 zł - bilet ulgowy 
(studencki, emerycki lub gdy przyniesiesz i zostawisz przynajmniej 10 książek)
- 5 zł  -  bilet dla Twojego znajomego , rodziny , przyjaciela - jeśli wybieracie do jednej torby
 
Organizator zastrzega sobie interpretacje Regulaminu oraz spraw nieuregulowanych w powyższym Regulaminie w trybie zdroworozsądkowym.

Zapraszamy
Budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
(Poziom - 1)
 
Uwaga :
czynne od 15 listopada przez 3 miesiące lub do wyczerpania ideii
Poniedziałek - piątek : 11.00 - 19.00
Sobota - 11.00 - 14.00
Niedziela - nieczynne
Zapraszamy

Chcesz przekazać  książki ?
Zadzwoń 503056220.
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Cmentarzysko Zapomnianych Książek znowu żyje !!!

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77