Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: bohaterowie
rozmiar czcionki:  A A A

Ismena

2011-02-22 17:36:41
     Ismena - epizodyczna bohaterka Antygony Sofoklesa. Młodsza siostra Antygony. Jej rola w tragedii ogranicza się do podkreślenia wyjątkowości Antygony poprzez kontrast. Ismena jest kobieca, słaba, lękliwa. Boi się sprzeciwiać królowi, dlatego odmawia pomocy siostrze. Godzi się z tradycyjną sytuacją kobiety, która, będąc z natury słabszą, musi ulegać mężczyźnie i słuchać poleceń. Tłumaczy się słabością i głosem rozsądku, by nie narażać się na gniew Kreona. Odmowa nie świadczy o niej dobrze, przecież Polinik był jej bratem, Antygona siostrą. Ismena próbuje nawet odwieść siostrę od niebezpiecznych zamiarów, nazywając jej czyn nierozważnym.
     Nie bardzo zrozumiała jest zmiana jej stanowiska po schwytaniu Antygony na gorącym uczynku. Dlaczego gotowa jest dzielić z siostrą karę, jeśli nie dzieliła z nią czynu? Działa zapewne z pobudek emocjonalnych, a może chce wzbudzić litość w Kreonie, oburzonym dumą i wyniosłością Antygony. Usiłuje być sprytna, przypomina królowi o związku narzeczeńskim, łączącym Hajmona z Antygoną. Przelicza się, nie zna wuja za dobrze. Boleśnie rani ją odtrącenie przez siostrę, ale to ona jest winna.

Czytaj także: Sofokles, Antygona (postać), Kreon.

Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77