Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

18 mil największego Antykwariatu Świata

2012-03-30 11:45:37
     Aż 18 mil zajęłyby książki, które w swoim zbiorze posiada Strand Bookstore, który wydaje się być obecnie największym antykwariatem na świecie. W Europie byłoby to prawie 30 kilometrów, dzięki czemu uzyskalibyśmy książkową drogę przez całą Warszawę.

     Co ciekawe ten nowojorski przybytek działa nieprzerwanie od 1927 roku, a założony został przez Bena Bassa przy Row Book, która do lat 60-tych było zagłębiem bukinistycznym NY. I choć pewnie jest to również jeden z najstarszych antykwariatów i jedyny zresztą, który ostał się w modnej kiedyś książkowo okolicy (podobnie zresztą w Warszawie, która miała swoje zagłębie księgarsko-antykwaryczne na ulicach Mazowieckiej i Świętokrzyskiej, niedługo ze świecą trzeba będzie szukać księgarza) w dzisiejszych trudnych dla książek czasach radzi sobie całkiem dobrze.

     Strand Books to dziś więcej niż sklep z używanymi książkami. To modne miejsce w którym bywają gwiazdy Hollywood np. Johnny Depp czy Julia Roberts  (Strand ma specjalną listę gwiazd które obsługuje), ale też każdy nowojorczyk pozujący na intelektualistę, niespełnieni poeci, literaci wszelkiej maści godzinami buszują wśród książek. A mają wśród czego, ponieważ antykwariat zajmuje aż trzy pietra . Na regałach przed sklepem królują książki w cenie 1-2 dolary, ale już na 3 piętrze czekają na nas starodruki, artystyczne wydania, białe kruki często już za amatorską cenę sięgającą tysięcy dolarów.

     Właściciele chwalą się, że mogą na zamówienie zdobyć dowolną książkę z każdego zakątka świata. Zaś tym z brakiem czasu oferują budowę bibliotek na półki. Określasz tylko ile możesz przeznaczyć na półkę.  10 czy 100 dolarów, a specjalnie wydelegowany pracownik stworzy Ci bibliotekę marzeń. Jak się łatwo domyśleć z takiej oferty korzystają chętnie nie tylko osoby prywatne, ale również sklepy czy restauracje chcące zbudować klimatyczne wnętrza. Również świat filmu często korzysta z usług Strandu i to nie tylko zamawiając scenografie (np. do znanego w Polsce serialu "Rodzina Soprano"), ale też  umieszczając akcje filmów we wnętrzach sklepu.
Jeśli zaś komuś spodobają się właśnie wnętrza antykwariatu to można je wynająć na prezentację, promocję czy event, ale uwaga na terminy bo chętnych jest naprawdę dużo.

     Nie uświadczymy za to w Strandzie modnych ostatnio kawiarni :  "Rozważaliśmy taką opcje, ale szkoda nam było powierzchni, nawet na wynajmowane imprezy przestrzeń robimy zsuwając regały, które na tą okoliczność mamy na specjalnych kółkach" - mówi przedstawiciel Antykwariatu.

     Mamy za to możliwość zaprosić stoisko Strandu na targi, festyny, czy zloty miłośników swojej pasji.

     Strand Books wydaje się, że radzi sobie też nieźle w cyfrowym świecie Internetu będą np. jednym z większych dostarczycieli książek dla Amazona.

     Pobyt w Strandzie jest również atrakcją turystyczną szczególnie upodobaną przez turystów z Japonii którzy w 2007 roku ogłosili płócienną torbę z logo Strandu za najbardziej pożądany gadżet z Nowego Jorku.

     Dziś więc, gdy już trzecie pokolenie prowadzi tą modną księgarnie (znajdziemy tu również książki nowe stojące na półkach obok tych używanych, by klient miał wybór zarówno cenowy jak  miedzy wydaniami), pozostaje nam tylko wierzyć, że nie powtórzy on losu innych zacnych firm księgarskich typu Noble&Barnes, które nie wytrzymały zmian w handlu tradycyjnym. I że ostatnia burza, która  przetoczyła się przez amerykańskie media opisujące spór 150 osobowej załogi z właścicielem jest tylko wypadkiem przy pracy, a nie początkiem końca tej zasłużonej firmy.

|ws|
Żródło zdjęć: Internet

Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
18 mil największego Antykwariatu Świata

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2022 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77