Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: pisarze
rozmiar czcionki:  A A A

Guillaume Apollinaire

2012-11-20 17:10:51
Guillaume Apollinaire (urodził się 26 sierpnia 1880 w Rzymie, zmarł 9.11.1918 w Paryżu) - francuski pisarz, dramaturg i poeta.

Wilhelm Apollinaris Kostrowicki przyszedł na świat w Rzymie jako nieślubny syn włoskiego oficera i polskiej szlachcianki. Początkowo uczęszczał do szkoły w Monako, dokąd przeprowadził się z matką. W 1899 roku przeniósł się do Paryża i obracał się zarówno w awangardowych kręgach artystycznych, jak i w politycznych. Kostrowicki gdy zaczął pisać, przyjął pseudonim Guillaume Apollinaire. W 1902 roku podjął pracę prywatnego nauczyciela w zamku położonym w Nadrenii. Tam zakochał się w angielskiej damie do towarzystwa, Annie Playden, która pomimo jego długoletnich starań, nie została jego żoną. Nieszczęśliwa miłość stała się tematem wielu wierszy Apollinaire'a.

Z powodów finansowych Apollinaire pisał powieści pornograficzne, z których najsławniejsza Dziewięćdziesiąt dziewięć dziewic, czyli miłostki pewnego hospodara ukazała się w roku 1907 i była nowym opracowaniem dzieł markiza de Sade. Dwa lata później ukazało się opowiadanie L'enchanteur pourissant, do którego ilustracje stworzył Derain. Po raz pierwszy Apollinaire w nim charakterystyczne dla swojej twórczości wątki - cierpienie miłosne, przemieszanie rzeczywistości z "nadrzeczywistością" oraz kłamstwa z prawdą. Pod względem stylistycznym Apollinaire odkrył nowe możliwości: połączył liczne style narratorskie i zrezygnował z klasycznej struktury przestrzenno-czasowej(chronologiczny układ powieści i opowiadań). W 1911 roku ukazał się pierwszy zbiór wierszy Zwierzyniec albo świta - rymowane, przeważnie odnoszące się do zwierząt czterowiersze były ilustrowane przez Dufty'ego.

Apollinaire zmarł w Paryżu w 1918 roku, w wieku 38 lat na hiszpańską grypę.

Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Guillaume Apollinaire

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77