Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

Bukinista czy Antykwariusz - Ekskluzywny wywiad z Tomaszem Latosem

2010-03-30 16:38:54
Uliczni antykwariusze, handlujący starymi książkami. Bukiniści, bo nich mowa, swoją nazwę zawdzięczają paryskim antykwariuszom handlującym nad Sekwaną zwanych z francuska bouquiniste.
W Polsce największe stoiska bukinistyczne znajdują się w Katowicach i we Wrocławiu. Warszawa swoich bukinistów gnębi, nie po raz pierwszy zresztą, zabija się to co stanowi o jej wizerunku i mogłoby być wykorzystane do promocji miasta.
Znaleźliśmy jednego z takich bukinistów, który zmuszony został do "ucieczki" z ulicy i zajęcie się sprzedażą antykwaryczną. Udzielił nam ekskluzywnego wywiadu, opowiedział czemu musiał zaprzestać handlu ulicznego, oraz o swojej pasji i przemyśleniach.
Z Tomkiem Latosem rozmawialiśmy w jego antykwariacie "Tomik" na warszawskim muranowie.

przeczytaneksiazki.pl : Jesteś jednym z "najmłodszych" antykwariuszy w Warszawie. Co skłoniło Cię do porzucenia bukiniarstwa i otworzenia antykwariatu stacjonarnego ?

Tomek : Jak to co ? Straż Miejska (śmiech), no bo ile można mieć mandatów ... a tak było dobrze.
Słuchaj to, że ja stałem tyle lat na ulicy, to na pewno wynikało z tego, że było miło, sympatycznie ... no była ta możliwość, stania i że tak powiem nie byłem zaczepiany, aż do pewnego momentu.
Coś się zmieniło ... nagle ... zaczęliśmy być przeganiani i były sytuacje naprawdę dramatyczne, zabierano nam towar.

przeczytaneksiazki.pl : Co oni robili z książkami, przecież czytać "nie umią" :)

Tomek : No właśnie czytać "nie umią", no bo gdyby poczytali tak naprawdę, to by nie przyszli i ścigali tych bukinistów.

przeczytaneksiazki.pl : Jaki jest profil Twojego antykwariatu ?

Tomek : Szeroki, najszerzej jak można. To znaczy nie, najszerzej nie, najniżej są harlequiny, których nie chce mieć na półce, i nie chce mieć podręczników. To jest normalne, są inni, którzy się w tym specjalizują.
Generalnie beletrystyka, klasyka, to jest to co mnie kręci. Płyty winylowe też, to znaczy płyty są, ale nie chciałbym żeby one stanowiły  50 % asortymentu. 20 % byłoby najlepszą proporcją tak 20 do 80.

przeczytaneksiazki.pl : Wiemy, że na pierwszym miejscu stawiasz książki dla dzieci z rysunkami znanych rysowników, czy jest jakiś szczególny powód, sentyment ?

Tomek : Sama książka to jest dzieło sztuki, a jeszcze przepięknie wydana, utrzymana, no to to już w ogóle urasta. Co ja ci będę mówił, sam widzisz, jak trzymasz w dłoni przepięknego Szancera z lat pięćdziesiątych w idealnym stanie, to wiesz, że trzymasz w ręku coś ... no to nie jest ziemniak, to jest po prostu coś, czego nie da się opisać słowami, to trzeba po prostu wziąć do ręki i zobaczyć.
Ja jestem estetą, lubię ładne książki i nie tylko ładne dla oka. Obecnie wydawane książki są pozornie ładne, ale jak przyjrzysz się im, z czego są zrobione, jakie są ilustracje.. To dochodzisz do wniosku, że tam nie ma sztuki, tam są pieniądze. Już nie mówię o merytoryce, bo ta jest skandaliczna jeśli chodzi o naukę, historię. Rzetelne przekazywanie historii jest daleko w tyle. Książki wydaje się na zamówienie, nie ma teraz tendencji, że autor chce coś napisać od siebie. Weźmy książki tych starych historyków typu Wolski, Kieniewicz, to tam widzisz, że człowiek tak się zagłębił w temat, a teraz ? 80 % zdjęć, kolorowych, żeby ładnie było, 20 % podpisów. Opisów zero, bo to już za długo, książka się sprzedaje, 60 zł i jedziemy. Może nie wszyscy tak robią, ale taka jest tendencja. Na dzień dzisiejszy większość książek jest wydawanych z chęci zysku.

przeczytaneksiazki.pl : Ok. Na koniec. Czy na książkach da się zarobić ?

Tomek : Na chleb tak, ale na Porsche nie :)

przeczytaneksiazki.pl : Dziękujemy.

źródło zdjęć ulicznych rfi.fr,
zdjęcia antykwariatu Tomik - żródło własne.
|mg|
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Bukinista czy Antykwariusz - Ekskluzywny wywiad z Tomaszem Latosem

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Czytałem o tym bukiniście w ostatnim numerze "Lampy". Podobno nie poznaje starych narzeczonych...... Oj nie ładnie Krzysiu, nieładnie......
papafan 2010-03-30 21:42:39

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77