Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: bohaterowie
rozmiar czcionki:  A A A

Szakal

2010-06-09 16:10:47
Szakal - bohater powieści Fredericka Forsytha z 1973 roku. Autor nie przedstawił go z prawdziwego nazwiska. Tytułowy zawodowy zabójca, perfekcjonista w swoim zbrodniczym fachu, występuje pod tytułowym kryptonimem oraz pod nazwiskami osób, które zmarły, lub którym ukradł paszporty. Najprawdopodobniej był Anglikiem, ale podawał się również za Duńczyka i Francuza. Był niewysokim blondynem o zimnych, szarych oczach, którego członkowie organizacji OAS wynajęli, aby zamordował prezydenta Francji, gen. Charlesa de Gaulle`a. Dzięki zręcznemu kamuflażowi, podstępności oraz bezwzględności (bez skrupułów zabijał osoby u których znajdował dach nad głową) dotarł na plac Vendome w dniu święta narodowego Francji, gdzie jego potencjalna ofiara miała odznaczać weteranów wojennych. Zamiarem Szakala było zastrzelenie de Gaulle`a podczas ceremonii za pomocą specjalnie skonstruowanego, złożonego z luźnych elementów karabinu z celownikiem optycznym. Strzelił z okna kamienicy i o mało nie wykonał zlecenia, ale prezydent pochylił głowę i pocisk chybił. Drugiego strzału nie zdążył oddać, bo zginął od kul agenta francuskich służb specjalnych. Został pochowany w anonimowym grobie.
W ekranizacji filmowej Freda Zinnemana z 1975 roku Szakala zagrał brytyjski aktor Edward Fox. Do postaci tej nawiązywali różni pisarze i filmowcy, np. Jack Oakley czyli Jacek Dąbała w "Powrocie Szakala" oraz autorzy filmu "Szakal" ("The Jackal") z 1997 roku z Brucem Willisem w roli tytułowej.
|pk|
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale w wersji amerykańskiej Szakal używa polskiej broni? Czy też kupuje broń od Polaków. Pamiętam taką scenę że zamówiona broń przychodzi do niego w pakunku z napisem "Fracht morski"
Szczególarz 2010-06-16 11:06:26

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2019 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77