Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: bohaterowie
rozmiar czcionki:  A A A

Janko Muzykant

2010-06-09 16:13:04
Janko Muzykant - bohater noweli Henryka Sienkiewicza pod tym tytułem z 1878 roku. Akcja utworu rozgrywa się na wsi, a tytułowy Janko jest utalentowanym muzycznie, osieroconym przez ojca, chłopskim dzieckiem. Chłopiec jest niezwykle wyczulony na dźwięki muzyki, ale jedynym instrumentem na jakim może zagrać są wystrugane przez niego samego prymitywne fujarki. Czasem podchodzi ukradkiem pod ścianę dworu dziedzica, żeby popatrzeć na zawieszone na ścianie skrzypce. Pewnej nocy zakrada się do dworu, żeby przynajmniej dotknąć instrumentu i zostaje schwytany przez służbę. Oskarżony o próbę kradzieży, zostaje poddany chłoście i umiera od ran przy zrozpaczonej matce. Wkrótce do dworu wraca córka dziedzica ze swoim narzeczonym, którzy odbyli podróż do Włoch. Rozmawiają o utalentowanych młodych ludziach z jakimi zetknęli się na italskiej ziemi oraz potrzebie ich odkrywania i promowania. O niezwykle uzdolnionym muzycznie Janku, pochowanym pod brzozami, nawet się nie dowiedzieli.
|pk|
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77