Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: recenzje
rozmiar czcionki:  A A A

Peter Robb - Sycylijski mrok

2014-03-04 14:44:41
Autor: Peter Robb
Tytuł : Sycylijski mrok
Wydawnictwo : Czarne
Rok wydania : 2013
Miejsce wydania: Wołowiec
Wydanie : b.d.
Okładka : Miękka
Obwoluta : Nie
Stron : 408
Nakład : b.d.

Wszystkie drogi prowadzą do... mafii.  Sycylijski mrok Petera Robba


To nie jest typowy reportaż. To nie jest przykład wyjątkowo rzetelnej roboty dziennikarza śledczego. To nie jest nawet studium mafii sycylijskiej, jest to przede wszystkim diagnoza współczesnego świata.  Jest to lekcja nieufności i otwierania oczy na to, na co zazwyczaj się je przymyka.

Sycylijski mrok  stymuluje intelektualnie. Czytelnik musi się zmierzyć z pytaniami bliższymi, niż te, które dotyczyły egzotycznej południowej Italii. Robb nakreśla kontekst powstania zorganizowanych grup przestępczych. Powstawały one w dotkniętych biedą i nieoszczędzanych przez historię terenach wiejskich, tam gdzie edukacja i samoorganizacja społeczności była nad wyraz wątła i fasadowa. Były wykorzystywane przez silniejszych od nich polityków do zakulisowego załatwiania swoich spraw. Ale tylko do czasu. Gdy mafia (mafie) zaczęła rosnąć w siłę, wzięła politykę i wielki biznes w swoje ręce ("zła historia jest matką złej polityki" - pisał niegdyś Józef Szujski). I póki krew nie zaczęła się lać ulicami, niewielu wierzyło w jej istnienie. Mafia była uważana za jedną z wielu teorii spiskowych.

Ciekawe, jakie przemyślenia na ten temat mają mieszkańcy szczęśliwszych krain, niż nasza środkowoeuropejska. Ja czytałem tę książkę z dużym niepokojem. Warunki historyczne mamy wbrew pozorom podobne. Chadecy i komuniści (główni bohaterowie książki Robba, zaraz po mafiosach) i u nas szczególnie w środkach nie przebierali. A przymykanie oczu i ignorowanie zagrożeń można uznać za nasz sport narodowy... Refleksji tego typu towarzyszących lekturze jest więcej. Ale wróćmy do mroku słonecznej Sycylii.

Nie jest to wbrew pozorom książka pasjonująca, bo staje na pograniczu reportażu i monografii. Zaplecze erudycyjne jest imponujące (mnóstwo źródeł, a ponadto historia, dialekt, kulinaria, literatura), ale odrywa od głównego tematu i wprowadza chaos. Liczba miejscowości, nazwisk i innych nazw jest i bez tego przytłaczająca. Gdyby nie słownik, można by całkowicie stracić orientację w poznawanym świecie. A tak - tylko błądzimy. Wytchnienie daje nam tłumacz (Bohdan Maliborski), wspomagając nas przypisami i komunikatywnym, żywym językiem.

Niemniej zadziwia całkowity spokój narracji, rzeczowość i obiektywizm Robba, dzięki czemu Sycylijski mrok zyskuje na wiarygodności (i być może przez to nie został do tej pory wydany we Włoszech), a nie staje się fabularyzowanym dokumentem lub ocierającą się o fakty beletrystyką, co zdarza się wśród reportaży coraz częściej.

Nie jest to książka dla każdego, racja. Ale jest znakomitym narzędziem do wyostrzenia prawdziwego obrazu świata. Ukazuje ruchome granice między honorem a łajdactwem i zbrodnią, zależność polityki i nieczystego biznesu, wreszcie ludzi pogodzonych z losem, którzy najpierw milczą z wygody, a później ze strachu. Nieefektownie przejmująca historia.

Jerzy Kopański


Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Peter Robb - Sycylijski mrok

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77