Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: bohaterowie
rozmiar czcionki:  A A A

Atena (Minerwa)

2011-01-31 17:42:37
     1. W mitologii greckiej bogini mądrości, urodziła się z głowy Zeusa. Patronka Aten, filozofów i uczonych. Poświęcona jej gałązka oliwna była symbolem zgody, a sowa - wiedzy i mądrości. Atena miała różne przydomki: Ergane (pracownica), Polias (Patronka Miast), Promachos (Pani Zastępów), Pallas (Panna), Parteno (Dziewica). W Atenach zbudowano świątynię Atenie Dziewicy - Partenon.

     2. Postać z Iliady Homera, bogini biorąca udział w walkach; bogini mądrości, wyskoczyła z głowy Zeusa. W Illiadzie zwana często Palladą. Stoi po stronie Achajów, szczególnie opiekuje się Odyseuszem, . Razem z Herą ośmiela się stanąć przeciw Zeusowii zdecydowanie wpływać na bieg wydarzeń.

     3. Postać z Odysei Homera, bogini towarzysząca Odysowi; bogini mądrości. W poemacie jest opiekunką Odyseusza. Wstawia się za nim na naradzie bogów. Potem zjawia się przed Telemachem, polecając mu wyruszenie na poszukiwanie ojca lub wieści o nim. Odyseuszowi pomagała, zjednując mu pomoc Feaków. Pierwsza powitała go na Itace. Poradziła mu, jak pozbyć się zalotników. Sprowadziła też bezpiecznie Telemacha z powrotem na Itakę.

Czytaj także: Homer, Iliada, Odyseja, Odyseusz, Telemach
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Atena (Minerwa)

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77