Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: wydarzenia
rozmiar czcionki:  A A A

Nagroda Kościelskich wręczona !

2010-10-11 17:19:02
     W dniach 8-9 października odbyło się w kubie "Chłodna 25" Wielkie Nocne Czytanie. Impreza ta odbywała się w ramach uroczystości przyznania Nagrody Kościelskich.
     Nagroda Kościelskich jest najstarszą niezależną polską nagrodą literacką. Przyznawana jest przez Fundację im. Kościelskich zarejestrowaną i działającą od 1959 roku w Genewie. Jury składające się z wybitnych znawców i krytyków literackich, zamieszkałych w Polsce i poza granicami kraju, przyznaje co roku jedną lub kilka nagród dla obiecujących pisarzy, którzy nie ukończyli 40 roku życia. Otrzymanie Nagrody Kościelskich oznacza dla młodego pisarza przepustkę do wielkiej literatury i przyspiesza rozwój jego kariery literackiej.
     Przed 1989 rokiem Nagroda wręczana była w Genewie lub w Ambasadzie Konfederacji Szwajcarskiej w Warszawie. Obecnie jej wręczenie połączone jest z wielkim świętem i promocją młodej polskiej literatury w kraju. Jako miejsca przyznawania Nagrody wybrano więc: Warszawa (Ambasada Szwajcarii), Miłosław w Wielkopolsce - rodzinny majątek Kościelskich i Kraków. Taka wędrówka umożliwia zorganizowanie festiwalu literackiego kolejno w trzech najaktywniejszych kulturalnie regionach Polski."
     Tegoroczną nagrodę Kościelskich zdobył Marcin Kurek za poemat "Oleander".
"Ten wielopoziomowy, bogaty stylistycznie utwór porusza w jednym błysku pamięci, w metafizycznej perspektywie wiele tematów: przyjaźnie, podróże, momenty radości życia. Wszystko to napisane oszczędnym, precyzyjnym, nowoczesnym stylem pełnym odwołań do wielkich duchów literatury" - napisali członkowie jury w uzasadnieniu decyzji.

Czytaj także: Marcin Kurek
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Nagroda Kościelskich wręczona !

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77