Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: bohaterowie
rozmiar czcionki:  A A A

Kubuś Puchatek

2010-06-18 17:53:31
Kubuś Puchatek - pluszowy miś z dwóch książek dla dzieci angielskiego pisarza A.A. Milne'a opublikowanych w latach 20. XX wieku. Pierwszą z nich był "Kubuś Puchatek", a drugą "Chatka Puchatka". Obie były zbiorami historyjek o przygodach ożywionych zabawek, zwierzątek. Zwierzątka mieszkają w krainie nazwanej Stumilowym Lasem, a pochodzą z pokoju chłopczyka, Krzysia, ich właściciela. Na początku są po prostu pluszowymi martwymi przedmiotami, które jednak nabierają życia, osobowości i zaczynają działać w wykreowanym, czarodziejskim świecie. Zwierzątka, będące personifikacją cech ludzkich, żyją obok siebie, bawią się, przyjaźnią i służą sobie pomocą, tak jak zwykle robią to ludzie. Historyjki, w jakich Milne opisuje bohaterów, są proste i nieskomplikowane. Na przykład, Puchatek wybiera się z wizytą do Królika. Wchodzi do jego norki, tam wyjada mu wszystkie zapasy, po czym próbuje wyjść. I grzęźnie, bo w międzyczasie znacznie przytył. Przestraszone zwierzątka biegną po Krzysia, który zaleca ścisłą dietę. Kubuś tkwi więc w otworze norki tak długo, aż schudnie i będzie mógł wyjść. Inne przygody bohaterów (np. wyprawa Puchatka na drzewo w poszukiwaniu miodu i jego walka z pszczołami czy nocny potop w domku Prosiaczka) są równie nieskomplikowane i mają cechy realizmu. I w tym właśnie ich urok oraz siła. Milne pokazał, że nie potrzeba czarodziejów, wróżek, królewien i książąt, żeby wzbudzić zainteresowanie dzieci. Wystarczą zwierzątka - ożywione zabawki oraz świat w którym działają: ciepły, przyjazny, mądry. A zwierzątka te to: najbliższy przyjaciel Kubusia, poczciwy i strachliwy, ale mądry i bystry Prosiaczek (jego powiedzonka stały się przedmiotem rozpraw filozoficznych), autorytarny i nerwowy Królik, małomówny i smutny osiołek Kłapouchy, oczytana Sowa Przemądrzała, pani Kangurzyca i jej synek zwany Maleństwem, a także psotny i wesoły Tygrysek. W obu częściach występuje jedyny bohater-człowiek, a jest nim Krzyś, syn autora i właściciel zabawek, które ożywają pod wpływem czaru Stumilowego Lasu.
Wiele powiedzonek (np. "małe conieco"), złotych myśli bohaterów książki czy nazewnictw weszło do potocznego języka, nie tylko zresztą dziecięcego.
|pk|
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Kubuś Puchatek

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
No mówi się, że Krolik, bo to on proponuje kangurzycy opiekę nad maleństwem. Ale Tygrys też nie ma alibi :)
Anonim 2010-06-28 22:35:17
No dobra! Ale kto jest ojcem Maleństwa?
Ciekawy 2010-06-23 11:00:06

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
 
Nasza ankieta
Kto jest najwybitniejszym autorem kryminałów z okresu PRL ?
 
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2018 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77