Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: bohaterowie
rozmiar czcionki:  A A A

Achilles

2010-08-23 17:51:11
     W mitologii greckiej syn Peleusa króla jednego z miast w Tesalii, i nimfy Tetydy; wychowanek centaura Chirona. Tetyda, starając się zapewnić Achillesowi nieśmiertelność, niedługo po narodzeniu syna zanurzyła go w Styksie i w ten sposób uodporniła całe jego ciało na ciosy; jedynym słabym punktem pozostała pięta, za którą Tetyda trzymała niemowlę. W to miejsce ugodziła go strzała, wystrzelona przez Parysa, brata Hektora; od tego wydarzenia pochodzi wyrażenie "pięta achillesowa". Mit o Achillesie został spopularyzowany przez Iliadę Homera. Istnieje kilka wersji śmierci Agamemnona; wg najbardziej znanej Parys ugodził Agamemnona strzałą w piętę; Tetyda ciało syna podobno umieściła na Białej Wyspie u ujścia Dunaju, gdzie miał wieść potajemne życie. Postać Agamemnona inspirowała starożytnych twórców, opis jego losów odnajdujemy w Iliadzie Homera i w Achilladzie Stacjusza oraz w dramacie Eurypidesa Ifigenia w Aulidzie.
 
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77