Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: recenzje
rozmiar czcionki:  A A A

Stefan Krukowski - Byłem Kapo

2014-06-20 14:47:03
Autor: Stefan Krukowski
Tytuł : Byłem Kapo
Wydawnictwo : Książka i Wiedza
Rok wydania : 2014
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie : 2 (Uzupełnione)
Okładka : Miękka
Obwoluta : Nie
Stron : 272
Nakład : b.d.

Polowałem na tę książkę parę lat. Dlaczego ? Otóż fascynuje mnie postać Stanisława Grzesiuka. Co ma Krukowski wspólnego z Grzesiukiem zapytacie ? A ma. Znawcom tematu nie trzeba tłumaczyć, a szerokiej publiczności wyjaśniam, że Grzesiuk przesiedział w czasie wojny 5 lat w obozach koncentracyjnych na terenach dzisiejszej Austrii. Los chciał, że spotkał tam Stefana Krukowskiego z którym połączyła go duża przyjaźń. Razem organizowali sobie jedzenie i walczyli o przetrwanie. Nieco później ich drogi obozowe się rozeszły.

Do rzeczy. "Byłem Kapo" to książka wspomnieniowa, jest to drugie wydanie po ponad 50  latach od pierwszego, poszerzone. Jest napisana nieco innym językiem niż u Grzesiuka, jednak też bardzo obrazowo pokazuje okrucieństwo w obozach. Stefan Krukowski miał 22 lata, gdy trafił z Pawiaka do KL Mauthausen zaliczając po drodze obóz w Sachsenhausen. Przeszedł wszystkie stadia obozowego życia, łącznie z zakwalifikowaniem go jako kandydata do krematorium. W książce tej opowiada o swojej "karierze" w obozie do chwili wyzwolenia w maju 1945 roku, a także kilka dni po wyzwoleniu. Książka ta jest też swoistym dokumentem. Przeczytamy w niej jakich metod zagłady używała niemiecka machina śmierci. Jak wymyślne to były tortury i jak cynicznie do tego podchodzili przedstawiciele rzeszy. Wnosi i uzupełnia wiedzę o obozach. Jest na pewno lekturą wartościową. Skłania do przemyśleń.

Z posłowia zrozumiałem, że będzie również wznowienie kolejnej części wspomnień Krukowskiego "Nad pięknym modrym Dunajem", a także wspomniana jest książka dotychczas niepublikowana "Bieg z przeszkodami". Czekam niecierpliwie, a wszystkich zachęcam do lektury "Byłem Kapo". Warto !

Marcin Godlewski


Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Stefan Krukowski - Byłem Kapo

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2022 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77