Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: historia
rozmiar czcionki:  A A A

Polskie rody księgarskie - Arctowie

2010-11-24 17:47:58
ARCTOWIE

    
Arctowie to rodzina księgarzy, wydawców i drukarzy, szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury. Początki działalności Arctów wiążą się ze Stanisławem (1818-1900), który w roku 1836 otworzył w Lublinie księgarnię wraz ze składem nut, dzieł sztuki, materiałów piśmiennych i dewocjonaliów. Nieco później założył antykwariat oraz wypożyczalnię książek. W 1855 roku rozpoczął działalność nakładczą, wydając powieści i książki pedagogiczne.

     W 1881 roku firmę przejął bratanek Michał (1840-1916), który w 1887 roku otworzył w Warszawie (Nowy Świat 47) księgarnię i w 1900 drukarnię. Poszerzył dotychczasowy profil firmy o wydawnictwa encyklopedyczne i literaturę dziecięcą. Z wydawnictwem współpracowali w tym okresie m.in.: W. Umiński, A. Oppman, W. Przyborowski i M. Konopnicka. Dla młodych czytelników wydał serie, m.in.: Zajmujące Czytanki i Książki dla Wszystkich. Publikował także opracowania encyklopedyczne: Słownik wyrazów obcych (1882), Słownik ortograficzny (1906), Słownik staropolski (1916), literaturę piękną (m.in. ponad 600 tomów w serii Książki dla Wszystkich), czasopisma, np. Nasz Świat. 1905-1908 przewodniczący Stowarzyszenia Drukarzy, 1908 współzałożyciel Związku Drukarzy Polskich.

     Syn Michała, Zygmunt (1871-1935), objął firmę po śmierci ojca i przekształcił ją w 1922 roku w spółkę akcyjną, posiadającą księgarnie we wszystkich większych miastach Polski. W 1919 roku był jednym z założycieli Towarzystwa Księgarń Kolejowych Ruch. Zapoczątkował sprzedaż ratalną i kolporterską książek. W latach 1921-1926 był pierwszym sekretarzem generalnym Związku Polskich Księgarzy-Wydawców.

     Drugi syn Michała, Stanisław Jan (1884-1963), początkowo nie angażował się w działalność firmy. Od 1922 roku był prezesem Rady Nadzorczej Spółki Akcyjnej M. Arct Zakłady Wydawnicze, 1924-1926 wiceprezesem Amerykańsko-Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, współzałożycielem Instytutu Naukowej Organizacji Pracy, organizatorem biblioteczek oświatowych. Po śmierci brata przejął firmę. Ograniczył wydawanie podręczników, zwiększył liczbę wydawnictw encyklopedycznych i cykli literatury dla dzieci i młodzieży. W czasie okupacji niemieckiej członek tajnej Tymczasowej Rady Księgarstwa Polskiego, przygotowywał wraz z autorami wydawnictwa na okres powojenny.

     Drukarnia Arctów w Warszawie po IX 1939 znalazła się pod zarządem niemieckim, w 1943 roku część maszyn zezłomowano, a w roku 1944 drukarnia i archiwum firmy uległy całkowitemu zniszczeniu. Po wojnie firma prowadziła działalność do 1953 roku.

Fot. MOJE PISEMKO - tygodnik dla dzieci, wydawany przez M. Arcta (nr 32, Warszawa 6 Sierpnia 1927 r.)

|aza|
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Polskie rody księgarskie - Arctowie

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
 
Nasza ankieta
Kto jest najwybitniejszym autorem kryminałów z okresu PRL ?
 
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2018 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77