Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: pisarze
rozmiar czcionki:  A A A

Kallimach

2010-09-01 18:05:44
     Kallimach z Kyrene (ok. 310-240 w. p.n.e.) - grecki poeta i filolog okresu hellenistycznego, wybitny przedstawiciel poezji aleksandryjskiej. Żył i pracował w Aleksandrii jako bibliotekarz Biblioteki Aleksandryjskiej, opracował pierwszy katalog, był twórcą bibliografii i prekursorem historii literatury. W rozległej spuściźnie naukowej pozostawił około 800 ksiąg z zakresu filologii, bibliografii i mitografii. Był też autorem małych form poetyckich: elegii, hymnów, pieśni, jambów, epylionów i epigramów. Sławę zdobyły elegie Aitia przedstawiające lokalne obyczaje, a kunsztowna poezja pisana z wielkim talentem, na ówczesne czasy nowatorska, zdobyła dużą popularność i została uznana jako wzór nowego stylu. Zachowało się 6 hymnów kierowanych do różnych bóstw greckich, a także elegia Warkocz Bereniki, idylliczny epylion Hekale (we fragmentach) i 13 jambów, w Antologii Palatyńskiej znaleźć można 63 epigramy. Z prac filozoficznych ważną pozycję stanowią Pinakes (Tablice), składający się z 120 ksiąg katalog rękopisów Biblioteki Aleksandryjskiej.
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2018 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77