Autor: Stefan Krukowski
Tytuł : Byłem Kapo
Wydawnictwo : Książka i Wiedza
Rok wydania : 2014
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie : 2 (Uzupełnione)
Okładka : Miękka
Obwoluta : Nie
Stron : 272
Nakład : b.d.
Polowałem na tę książkę parę lat. Dlaczego ? Otóż fascynuje mnie postać Stanisława Grzesiuka. Co ma Krukowski wspólnego z Grzesiukiem zapytacie ? A ma. Znawcom tematu nie trzeba tłumaczyć, a szerokiej publiczności wyjaśniam, że Grzesiuk przesiedział w czasie wojny 5 lat w obozach koncentracyjnych na terenach dzisiejszej Austrii. Los chciał, że spotkał tam Stefana Krukowskiego z którym połączyła go duża przyjaźń. Razem organizowali sobie jedzenie i walczyli o przetrwanie. Nieco później ich drogi obozowe się rozeszły.
Do rzeczy. "Byłem Kapo" to książka wspomnieniowa, jest to drugie wydanie po ponad 50 latach od pierwszego, poszerzone. Jest napisana nieco innym językiem niż u Grzesiuka, jednak też bardzo obrazowo pokazuje okrucieństwo w obozach. Stefan Krukowski miał 22 lata, gdy trafił z Pawiaka do KL Mauthausen zaliczając po drodze obóz w Sachsenhausen. Przeszedł wszystkie stadia obozowego życia, łącznie z zakwalifikowaniem go jako kandydata do krematorium. W książce tej opowiada o swojej "karierze" w obozie do chwili wyzwolenia w maju 1945 roku, a także kilka dni po wyzwoleniu. Książka ta jest też swoistym dokumentem. Przeczytamy w niej jakich metod zagłady używała niemiecka machina śmierci. Jak wymyślne to były tortury i jak cynicznie do tego podchodzili przedstawiciele rzeszy. Wnosi i uzupełnia wiedzę o obozach. Jest na pewno lekturą wartościową. Skłania do przemyśleń.
Z posłowia zrozumiałem, że będzie również wznowienie kolejnej części wspomnień Krukowskiego "Nad pięknym modrym Dunajem", a także wspomniana jest książka dotychczas niepublikowana "Bieg z przeszkodami". Czekam niecierpliwie, a wszystkich zachęcam do lektury "Byłem Kapo". Warto !
Marcin Godlewski