Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: historia
rozmiar czcionki:  A A A

Polscy drukarze: Andrzej Piotrkowczyk

2010-11-13 12:23:44
Andrzej Piotrkowczyk   

     Początkowo był księgarzem. Do Krakowa przybył z Piotrkowa i w 1574 roku uzyskał prawa miejskie. W 1576 roku otworzył własny warsztat drukarski i odlewnię czcionek. Andrzej Piotrkowczyk skupował drewniane klocki drzeworytowe używane poprzednio w drukarniach Hallera, Unglera, Łazarza, Szarfenberga, Wirzbięty i ozdabiał nimi własne wydawnictwa. 

     W 1608 roku otrzymał od Zygmunta III Wazy tytuł typografa i serwitora królewskiego wraz z przywilejem na druk konstytucji sejmowych, który posiadali poprzednio Januszowski i Mikołaj Szarfenberg.

     Piotrkowczyk był zwolennikiem kontrreformacji w Polsce, dlatego najczęściej ukazywały się w jego drukarni druki religijne, przeważnie jezuitów i władz kościelnych. Należały do nich kilkakrotnie wznawiane Kazania i Żywoty świętych Piotra Skargi, Postylla katolicka mniejsza, "Postylla katolicka większa", a także "Biblia" i "Nowy Testament" Jakuba Wujka.

     Wydawał również dzieła autorów świeckich, wśród których warto zwrócić uwagę na "Koło Rycerskie" oraz "Gniazdo cnoty" Bartosza Paprockiego, ozdobione 3500 drzeworytami, a także przepięknie ilustrowaną przez Tomasza Makowskiego rozprawkę Krzysztofa Monwida Dorohostajskiego "Hippica", to jest o koniach księgi, "Roxolanię" Sebastiana Klonowica oraz prace wybitnego uczonego, humanisty i profesora Akademii Krakowskiej, Jana Brożka. 

     Po śmierci Piotrkowczyka, w 1620 roku, drukarnią objął jego syn Andrzej, a po nim jego żona, Anna Permus. Ich syn, Stanisław Teodor, profesor Akademii Krakowskiej i rotmistrz wojsk koronnych, nobilitowany za zasługi wojenne, podarował 30 stycznia 1674 roku dziedziczną kamienicę przy ulicy Floriańskiej "Pod Wiewiórką" wespół z warsztatem Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Zapis ów pozwolił na uruchomienie Drukarni Uniwersyteckiej, która funkcjonuje do dziś. Ta wielce zasłużona dla nauki i kultury polskiej oficyna jest najstarszą oficyną drukarską w Polsce.
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Polscy drukarze: Andrzej Piotrkowczyk

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2019 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77