Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: historia
rozmiar czcionki:  A A A

Polscy drukarze: Łazarz Andrysowicz

2010-11-15 18:27:51
Łazarz Andrysowicz    

     Po śmierci Hieronima Wietora, drukarnią po nim zarządzała wdowa, Barbara. Pomocą służył jej Łazarz Andrysowicz ze Sytrykowa. W cztery lata później Andrysowicz ożenił się z wdową po Wietorze. Łazarz, będąc znakomitym drukarzem utrzymał wysoki poziom typograficzny dzieł drukowanych w oficynie. W 1551 wydał pierwsze tomy wspaniałego dzieła Andrzeja Frycza Modrzewskiego "Commentatorium de Republica emendanda" (O naprawie Rzeczpospolitej). Druk dalszych: "O kościele" i "O szkole" wstrzymała kościelna cenzura. Pełny tekst ukazał się dopiero w kilka lat później w Bazylei. 

     W 1563 roku wytłoczył "Statuta Regni Poloniae" (Statuty Królestwa Polskiego w opracowaniu Jana Herburta, a w trzy lata później pierwszą napisaną po polsku książkę z zakresu geodezji "Geometria to jest miernicka nauka po polsku krótko napisana" autorstwa profesora Akademii Krakowskiej, Stanisława Grzepskiego. Łazarz Andrysowicz używał sygnetu, wyobrażającego rękę z pochodnią lub latarnią i biegnącego po obu jej stronach napisu Lucerna et lumen (Pochodnia i światło). Po śmierci Łazarza drukarnię przejął jego syn, Jan Łazarzowicz-Januszowski.
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Polscy drukarze: Łazarz Andrysowicz

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2022 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77