Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: historia
rozmiar czcionki:  A A A

Bibliomani

2010-08-09 17:02:10
     Doczekałem chwili kiedy mogę napisać o szaleńcach. Znam ten temat dogłębnie, ponieważ sam siebie do szaleńców zaliczam. Niezbyt groźny ze mnie szaleniec, ale jednak. Szaleństwo moje polega na miłości do książek. Nie jestem na tyle szalonym miłośnikiem książek, który w celu uzyskania kolejnego tomu gotów jest uciec się do zbrodni, choć... Jestem bardziej bibliofilem niż bibliomanem. A różnica między tymi dwoma jest bardzo istotna. Bibliofil to miłośnik książek, biblioman zaś to człowiek ogarnięty namiętną pasją zbierania książek. Pasja ta jest patologiczna i często prowadzi do zachowań nienormalnych.
     Niezwykła manią zbieracką ogarnięty był pisarz i prawnik francuski, Henryk Boulard, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku. Odwiedzał on antykwariaty z miarką w ręku i kupował książki na... metry (poproszę 78 centymetrów klasyki i 23 centymetry batalistyki!). Boulard posiadał w Paryżu 5 kamienic od podłogi po dach wypełnionych książkami. Pasja okazała się tragiczna w skutkach. Sięgając po jakieś dzieło, znajdujące się na górze stosu sprawił, że reszta książek runęła, przywalając go swoim ciężarem. Miłość do książek przypłacił życiem.
     Niepowetowane szkody wyrządzili książkom bibliomani-wandale. Należał do nich angielski uczony i kolekcjoner John Bagford (1657-1716). Przedmiotem jego pożądania nie były całe książki a tylko karty tytułowe i frontspisy. Wycinał on je z cudzych książek, najczęściej bibliotecznych. Uzbierawszy kilkaset kart oprawiał je w wolumen. Zgromadził w ten sposób prawie 100 wolumenów, niszcząc tysiące książek.
     Żądza posiadania książek doprowadziła do zamachu stanu. Książę Filippo Maria Visconti panujący w pierwszej połowie XV wieku w Mediolanie zapragnął posiąść rękopis Liwiusza, który należał kiedyś do Petrarki, a po jego śmierci znalazł się w posiadaniu doży Genui, Tomasza Fergoso. Visconti namówił Battistę Fergoso, aby ten wystąpił przeciwko bratu i odebrał mu władzę. W zamian za obiecaną pomoc zbrojną zażądał dzieł Liwiusza. W Genui wybuchła rewolucja. Wspomagane przez księcia mediolańskiego stronnictwo ogłosiło Battistę dożą. Tomasz szybko uporał się z buntownikami, a Visconti wymarzonego dzieła Liwiusza nie otrzymał.
     Najprostszym sposobem pozyskania przez bibliomanów książek była kradzież lub przywłaszczenie. Pokusie tej nie oparli się nawet najsławniejsi przedstawiciele sztuki, polityki, nauki czy religii. Petrarka znany był wśród swoich przyjaciół, że pożyczał książki ale ich nie oddawał... Kardynał Pamfilio (późniejszy papież Innocenty X) przebywając w odwiedzinach u francuskiego kardynała skradł mu książkę, która na jego nieszczęście wypadłą mu w trakcie rozmowy spod sutanny. Jak widzimy od grzechu, powodowanego bibliomanią nie byli wolni nawet papieże.
Fot. wikipedia
|aza|

Czytaj także: bibliofil, księgołap
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
 
Nasza ankieta
Kto jest najwybitniejszym autorem kryminałów z okresu PRL ?
 
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2014 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77