Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

Homer - Iliada

2010-08-24 17:11:00
 • Autor : Homer
 • Tytuł : Iliada
 • Przekład : Nikos Chadzinikolau
 • Wydawnictwo : G&P
 • Rok wydania : 2001
 • Okładka : Twarda
 • Obwoluta : Nie
 • Stron : 502

       Iliada - obok Odysei drugi z eposów, których autorstwo tradycja przypisuje Homerowi. Oba utwory datuje się na VIII lub VII wiek p.n.e. - stanowią więc one najstarsze zabytki literatury greckiej i literatur europejskich w ogóle. Iliada jest eposem heroicznym. Powstała prawdopodobnie w Jonii na wybrzeżu Azji Mniejszej. Większość badaczy uważa, że Iliada powstała w VIII wieku p.n.e., ewentualnie w VII wieku p.n.e., choć niewykluczone, że miało to miejsce wiek wcześniej. Obecny kształt poematu zawdzięczamy redakcji z VI wieku p.n.e., dokonanej z polecenia tyrana Pizystrata.
       Nie tylko data powstania utworu jest sporna. Wiele kontrowersji budzi osoba samego autora. Wielu badaczy literatury uważało i uważa, że Homer nie jest postacią historyczną. Bez względu na samą osobę Homera, można jednak stwierdzić, że przypisywane mu utwory są dziełem aojdów, wędrownych śpiewaków, spisanymi jedynie przez Homera.
       Iliada jeżeli chodzi o metrum napisana została heksametrem dyktalicznym. Dzieło składa się z 15 537 wierszy. W III wieku p.n.e. filolodzy aleksandryjscy podzielili poemat na XXIV księgi. Tematem utworu jest gniew Achillesa i związane z nim epizody wojny trojańskiej. Epos obejmuje okres około 49 dni z dziesiątego - ostatniego roku wojny trojańskiej. Największy grecki wojownik, Achilles w gniewie porzuca walkę z Trojańczykami, po tym, jak Agamemnon odbiera mu brankę Bryzejdę. Dopiero śmierć przyjaciela Patroklesa przełamuje jego opór. Achilles powraca do walki i przechyla szansę zwycięstwa na korzyść Greków. Z ręki Achillesa ginie Hektor, syn króla Troi, Priama.
       Iliada wydawana była w Polsce wielokrotnie. W 1563 roku została wydana w Krakowie "Historia barzo piękna, ucieszna, u każdemu stanu iście pożyteczna... O zburzeniu a zniszczeniu onego sławnego a znamienitego miastha y państwa".
       Pierwszym polskim przekładem Iliady, obejmującym część XIII księgi, jest pisana trzynastozgłoskowcem Monomachia Parysowa z Menelausem Jana Kochanowskiego (ok. 1577). W latach 1791 - 1801 zaczął się ukazywać częściami pierwszy polski przekład całości Iliady autorstwa pijara Franciszka Ksawerego Dmochowskiego, pisany trzynastozgłoskowcem. W 1814 roku ukazało się klasyczne tłumaczenie profesora Akademii Krakowskiej, Jacka Idziego Przybylskiego.
       Pod koniec XIX wieku ukazały się trzy pełne przekłady Iliady, wszystkie napisane heksametrem polskim: Pawła Popiela (1880), Augustyna Szmurły (1887) i Stanisława Mleczki (1894). W 1896 roku opublikowane zostaje 8 ksiąg Iliady w tłumaczeniu Lucjana Rydla. Wydanie to ilustrował Stanisław Wyspiański.
  |aza|

  Czytaj także: Homer, Odyseja, Achilles, Agamemnon, Priam
 • Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
   

  Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

  E-mail adresata
   
   
   
  Twoje Imię i Nazwisko
   
  Twój E-mail
   
   

  Dodaj swój komentarz do artykułu.
   
  Komentarz
   
  Autor
   
   
  Wasze komentarze
  Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
  Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
  Szukaj 
   
  Twój Profil
  Login
   
  Hasło
   
   
  Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
  E-mail
   
  Szukamy Przyjaciół Książek
  Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
   
  O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
  Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Projekt i realizacja L77