Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: wydarzenia
rozmiar czcionki:  A A A

Kapuściński wciąż wzbudza emocje

2010-02-27 18:06:00
     Zmarły przed trzema laty znakomity reportarzysta ponownie rozpalił umysły czytelników.
Tym razem głównie za pośrednictwem Artura Domosławskiego, autora kontrowersyjnej książki "Kapuściński non-fiction". Publikację książki dwukrotnie próbowała wstrzymać wdowa po Kapuścińskim, Alicja, złożyła pozew w sądzie. Kilka dni temu został on jednak odrzucony. Sprzeciw Alicji Kapuścińskiej budzą fragmenty biografii napisane na podstawie akt Instytutu Pamięci Narodowej. Wynika z nich, że Kapuściński był zarejestrowany przez wywiad PRL jako współpracownik. Wdowie nie podobają się także fragmenty dotyczące kontaktów towarzyskich pisarza.Tym razem właścicielka praw autorskich zagroziła zagranicznym wydawcom, że cofnie im zgodę na wznowienia książek męża, jeżeli podejmą próbę wydania biografii po jej zmarłym mężu autorstwa Domosławskiego. Wydawcy książek Ryszarda Kapuścińskiego z Francji, Włoch i Hiszpanii zrezygnowali z wydania tejże. Paweł Szwed z wydawnictwa Świat Książki, polskiego wydawcy biografii, jest jednak przekonany, że książka ukaże się w kilkunastu państwach świata.
- Mamy oferty z większości krajów Unii Europejskiej oraz USA - mówi. 
- Jeszcze żadna z naszych książek nie wywoływała takiego zainteresowania na świecie.

     Wydanie kontrowersyjnej książki skomentował wczoraj prof. Władysław Bartoszewski. 
- Są uprawnione wydawnictwa, które wydają przewodniki po domach publicznych, z kwalifikacjami i ilością gwiazdek, ale nie sądzę, żebym chciał wydać w takim miejscu swoją książkę historyczną - powiedział reporterowi TOK FM, odnosząc się do wydawnictwa Świat Książki.  Zaznaczył, że zastanowi się nad dalszą współpracą z tym wydawnictwem.
Domosławski w wypowiedzi dla TokFM zaznaczył :
     "Uważam, że nie naruszyłem dobrej pamięci o Kapuścińskim. Po prostu prawda okazała się bardziej skomplikowana niż mit, jaki sobie stworzyliśmy - i, co widać w temperaturze komentarzy - do którego bardzo się przywiązaliśmy.  Polubiliśmy ikonę reportera, a nie pełnokrwistego, żywego faceta, który miał w swoim życiu rozmaite zakręty, polityczne, osobiste, ideowe.  Po napisaniu tej biografii nadal uważam Kapuścińskiego za swojego mistrza. Był mistrzem myślenia o świecie i o pisaniu. Szacunek nie oznacza jednak, że nie można stawiać pytań, a podczas analizy tekstów Kapuścińskiego pewne pytania same się nasuwają.  Okazuje się, że mistrz literatury faktu właśnie fakty traktował niekiedy dość nonszalancko.  W większym stopniu, niż dotąd przypuszczaliśmy, przekraczał granice między reportażem a literaturą, co prowokuje do dyskusji o tym, jaką drogą powinien iść reportaż jako gatunek.  Niektóre z książek Kapuścińskiego przesuwam z półki z napisem reportaż na półkę literacką. Najbardziej zaskoczyło mnie, że Kapuściński opowiadał o tym [o swoim życiu - red.] publicznie w dwu wywiadach, opublikowanych w latach 70., ale nikt tego nie zapamiętał.  To pokazuje pewien sposób odbierania Kapuścińskiego w Polsce. Zrobiliśmy z niego ikonę i wcale nie byliśmy ciekawi prawdziwego Kapuścińskiego."
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Kapuściński wciąż wzbudza emocje

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2019 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77