Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: wydarzenia
rozmiar czcionki:  A A A

Oryginalne plansze kultowych komiksów na pierwszej Aukcji Komiksu i Ilustracji

2014-02-12 17:16:49
DESA Unicum zaprasza na kolejną nowość aukcyjną - po raz pierwszy w Polsce odbędzie się aukcja w całości poświęcona sztuce komiksu i ilustracji. Na licytacje wystawionych zostanie 79 obiektów, a ceny wywoławcze zaczynają się już na poziomie 200 zł. Miłośnicy takiej formy wyrazu będą mogli wybierać spośród oryginalnych plansz komiksowych kultowych tytułów.

Aukcje komiksów w USA i Francji są dowodem na to, że sztuka która wzbudza sentymenty, związana z kultowymi bohaterami ubiegłego wieku, cieszy się dużym zainteresowaniem. Ostatnie lata pokazały, że komiks może być dobrą inwestycją. Najdrożej sprzedanym na aukcji egzemplarzem jest zbiór rysunków, w którym zadebiutował Superman - 2,89 mln USD, podczas gdy cena w momencie publikacji w 1938 roku wynosiła 10 centów. Drugim najdrożej sprzedanym komiksem jest wydany rok później zbiór z pierwszym rysunkiem innego znanego superbohatera - Batmana. Jego cena na aukcji wyniosła 2,57 mln USD. Ostatnie miejsce na podium należy do okładki popularnego we Francji i Belgii komiksu Tintin - została sprzedana za 1,6 mln USD.

Komiksy w zachodnich domach aukcyjnych pojawiają się dosyć regularnie - na dedykowanych im aukcjach albo jako część aukcji współczesnych, a rekordowe transakcje od czasu do czasu trafiają na pierwsze strony gazet. Spidermana i Batmana zna przecież każdy. W Polsce sztuka komiksu ma nieco krótszą historię, ale liczba miłośników rysunkowych historyjek jest bardzo duża. "Relax" i "Świat Młodych" zna z dzieciństwa chyba większość obecnych 30- i 40-latków, wielu z nich z pewnością chętnie wzięłaby znów w ręce swoje ulubione komiksy - dzięki naszej aukcji będą mieli taką możliwość. Ceny wywoławcze są bardzo atrakcyjne, nie sposób przewidzieć, jak rysunki zostaną wycenione przez rynek, ale spodziewamy się dużego zainteresowania kupujących - mówi Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego DESA Unicum.

Wśród hitów aukcyjnych z pewnością warto wymienić szkic okładki komiksowej do Kajtka i Koka - Zwariowana wyspa 2. Okładki osiągają zazwyczaj najwyższe ceny, gdyż są najbardziej rozpoznawalne, to swoista wizytówka albumu zapowiadająca czego można spodziewać się w środku. Dlatego stanowią obiekt pożądania kolekcjonerów, co wpływa na ich ceny, które zazwyczaj są wielokrotnie wyższe niż w przypadku innych plansz. Z obserwacji rynku amerykańskiego widać, że ceny okładek rosną najszybciej i wyznaczają trendy dla tej gałęzi sztuki.

Gratką dla miłośników komiksu będą też plansze do pierwszego komiksu z serii Kajko i Kokosz: Kajko i Kokosz - Sztuka latania. Każdy z pasków z tej serii to marzenie i pozycja obowiązkowa w kolekcji  kolekcjonerów polskiego komiksu. Kajtek i Koko - dwóch skrajnie różniących się przyjaciół, spodobali się czytelnikom na tyle, że doczekali się swych bliźniaczo podobnych następców (właściwie przodków): Kajka i Kokosza.

Na licytację wystawione zostaną również 2 prace Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego również jako Papcio Chmiel. Jedna z ilustracji przedstawia trio bohaterów - Tytusa, Romka i A'tomka, na drugiej znajduje się Tytus w zabawnym pojeździe.

Poszukiwacze okładek komiksowych z pewnością zwrócą uwagę na niepublikowaną okładkę Kapitana Klossa, czy oryginalną okładkę do serii komiksów o agencie kosmicznej agencji detektywistycznej "Univers" - komiksu Funky Koval, Wbrew sobie. W latach 80. i 90. był to najsłynniejszy polski bohater science fiction. Na aukcji pojawi się również szkic do okładki Kapitana Żbika - Nocna wizyta, jednego z 7 odcinków kultowego komiksu narysowanego przez Bogusława Polcha. Kolejną z oferowanych okładek będzie propozycja z komiksu Flip i Flap - zarówno okładka, jak i plansza, wykonane przez Tadeusz Raczkiewicza, niestety nigdy nie doczekały się publikacji. Fani komiksiarza własnym sumptem wydali album zawierający niepublikowane plansze autora, w tym m.in. te dwie prace. Jest to ciekawostka i gratka dla fanów Raczkiewicza i Flipa i Flapa. Ciekawostką będzie też plansza komiksowa i okładka komiksu Bogowie z Gwiazd autorstwa Bogusława Polcha. Składająca się z ośmiu części seria powstała na podstawie teorii znanego ufologa Ericha von Danikena i zdobyła sporą popularność na Zachodzie - przetłumaczono ją aż na 12 języków. W 1982 roku zawitała także do Polski dzięki Krajowej Agencji Wydawniczej. "Według Ericha von Danikena" jest jedną z najlepszych serii stworzonych przez Polaków, łączny nakład wszystkich wydanych w naszym kraju części wyniósł 1,6 miliona egzemplarzy.

Kolejną atrakcją aukcji będą rysunki Zbigniewa Lengrena. Przez kilkadziesiąt lat przygody Profesora Filutka i jego sprytnego kundelka Filusia podbijały serca czytelników krakowskiego "Przekroju". Od 1948 roku tydzień w tydzień gościł na ostatniej stronie pisma, zakończył swą misję niedługo przed śmiercią Lengrena w 2003 roku. Filutek zaistniał także poza "Przekrojem". W Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej wyprodukowano kilka filmów z jego udziałem: Dziwny sen profesora Filutka (1956), Pojedynek profesora Filutka (1956), Profesor Filutek w parku (1955), Zryw na spływ (1956).

W ofercie aukcji, obok plansz, prezentowane są również prace czołowych twórców ilustracji książkowej: Józefa Wilkonia, Jana Marcina Szancera, ciekawe prace Stasysa Eidrigeviciusa, niezapomniane i kultowe realizacje do książek Wandy Chotomskiej, Marii Konopnickiej, oraz interesujące prace czołowego malarza awangardy polskiej - Adama Marczyńskiego.

Aukcja odbędzie się 13 lutego (czwartek) o g. 19 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50. Wystawę aukcyjną można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 19 oraz w soboty w godzinach od 11 do 16.

Mecenasem Aukcji  jest PKN ORLEN.

Fot. Marcin Godlewski

Zapowiedź aukcji

www.desa.com


Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Oryginalne plansze kultowych komiksów na pierwszej Aukcji Komiksu i Ilustracji

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2022 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77