Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: bohaterowie
rozmiar czcionki:  A A A

Sherlock Holmes

2010-05-31 13:53:29
Sherlock Holmes - prywatny detektyw z Londynu, bohater opowiadań i powieści Arthura Conan Doyle`a. Był człowiekiem nieprzeniknionym, o bystrym spojrzeniu stalowoszarych oczu, chłodnym, wyniosłym, niezależny materialnie i intelektualnie. Jego zawodowe działanie polegało na pomaganiu klientom uwikłanym w tajemnicze i groźne okoliczności oraz policji w rozwiązywaniu skomplikowanych przypadków kryminalnych. Metoda Holmesa polegała nie tylko na wnikliwym rozumowaniu dedukcyjnym, ale również na pedantycznej umiejętności gromadzenia najdrobniejszych poszlak, zwykle przeoczanych przez innych i budowaniu z nich niczym z rozsypanych elementów układanki przebiegu wydarzeń i obrazu faktów. Posługiwał się przede wszystkim szkłem powiększającym, pod ręką miał rewolwer, rzadko jednak go używał. Potrafił dobrze walczyć wręcz oraz posługiwać się laską z ukrytym ostrzem jako narzędziem zaczepno-obronnym. Był mistrzem charakteryzacji. Potrafił tak skutecznie przebierać się (np. za starego marynarza lub żebraka, a nawet za leciwą damę), że nawet jego przyjaciel, doktor Watson, nie był w stanie go rozpoznać.
Przygody Holmesa szybko zdobyły światową sławę, a od 1905 roku przenoszono je na ekran. Do dzisiaj powstało około 200 ekranizacji. Holmes stał się niemal realną postacią kultury masowej, symbolem detektywa potrafiącego rozwiązać każdą kryminalną zagadkę. W Londynie przy Baker Street 221 B znajduje się jego muzeum, a niektórzy od ponad 100 lat wysyłają pod ten adres listy z prośbą o podjęcie dochodzenia. Symbolem pracy detektywa stała się także fajka, z którą Holmes nie rozstawał się.
|pk|
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Sherlock Holmes

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77