Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: pisarze
rozmiar czcionki:  A A A

George Orwell

2010-06-25 12:48:47
     George Orwell właściwie nazywał się Eric Arthur Blair. Urodził się 25 czerwca 1903 roku w Motihari w Bengalu, zmarł 21 stycznia 1951 roku w Londynie. Angielski pisarz i publicysta.  Pod psuedonimem George Orwell pisał od 1932 roku. Pierwsze teksty wydał w latach 1928-1929 podczas pobytu w Paryżu. W latach 1936-1937 brał udział w wojnie domowej w Hiszpani, potem powrócił do Anglii.  
     Doświadczenia z jakimi zetknął się w tym okresie, zaowocowały dwoma najbardziej znanymi utworami.
     Rok 1984 - uważana za pierwszą książkę Sci-Fi, pokazująca alternatywną przyszłośc, wizję państwa sprawującego totalną władzę nad ludźmi, przeszłością i językiem. Z tej książki pochodzi zwrot "Wielki Brat patrzy" ("Big Brother is watching you"). Na kanwie tej powieści wymyślony został realityshow pod nazwą "Big Brother", który stał sie hitem TV w wielu państwach na świecie.
Kolejną powieścią Orwella jest "Folwark zwierzęcy" bajka polityczna opisująca mechanizm przewrotu społecznego i jego konsekwencje.

     Orwell dość mocno angażował się w komentowanie sytuacji politycznej. 1 sierpnia 1944 po wybuchu Powstania Warszawskiego w ostrych słowach skrytykował działania rządu angielskiego i dziennikarzy lewicowców :
"Zapamiętajcie, że za nieszczerość i tchórzostwo zawsze trzeba płacić. Nie wyobrażajcie sobie, że przez całe lata można uprawiać służalczą propagandę na rzecz radzieckiego lub też jakiegokolwiek innego reżimu, a potem powrócić nagle do intelektualnej przyzwoitości. Raz się skurwisz - kurwą zostaniesz."
|mg|
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Tekst Orwella można by zadedykować wielu z polskiej tzw. elity (uniwersyteckiej, prawniczej dziennikarskiej) Pytanie w ich kwestii brzmi: czy jak się już k..wisz to robisz to bo musisz czy dlatego że ci to sprawia przyjemność?
Obserwator 2010-07-06 11:20:18
Dziwnie wygląda Orwel l na zdjęciu. Taki charakterystyczny wąsik nosił pewien pan odpowiedzialny na II wojnę światową.
Anonim 2010-07-02 17:58:40
Mocne, ale jak prawdziwe słowa.
Anonim 2010-06-28 22:32:19

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77