Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: bohaterowie
rozmiar czcionki:  A A A

Jan Smuga

2009-11-05 09:45:43

Jan Smuga - postać fikcyjna, bohater serii książek Alfreda Szklarskiego, opowiadających o przygodach Tomka Wilmowskiego. Urodzony w Warszawie, po śmierci matki zaczął podróżować po świecie. W końcu, ok. 1885r. zatrudnił się w przedsiębiorstwie Carla Hagenbecka, dla którego na wszystkich kontynentach łowił dzikie zwierzęta do cyrków i ogrodów zoologicznych. Z Andrzejem Wilmowskim zaprzyjaźnił się po jego ucieczce z kraju. Z bosmanem Nowickim natomiast poznaje się dopiero na początku stulecia, kilkanaście miesięcy przed rozpoczęciem akcji pierwszej książki o przygodach Tomka. Jan Smuga słynął z niezwykłej odwagi, ale i roztropności. Był doskonałym strzelcem i doświadczonym podróżnikiem. Nie wahał się używać siły, choć nie czynił tego wtedy, gdy nie wymagała tego sytuacja. Zaskarbił sobie przyjaźń i podziw towarzyszy swoją wiedzą, opanowaniem i olbrzymim doświadczeniem. Zwiedził prawie wszystkie kontynenty (z wyjątkiem Antarktydy). Był jednym białym, który w czasach kolonialnych poznał mowę afrykańskich tam-tamów. Smuga nie wahał się ryzykować życia dla przyjaciół. Jego ulubieńcem, którego traktował niemal jak syna, był Tomek, który natomiast naśladował Smugę w każdej sytuacji.

Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77