Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

Nieoczekiwane skutki wizyty w bibliotece

2010-05-10 17:14:15
     W warszawskim Teatrze Komedia możemy oglądać spektakl z koncertową grę Joanny Liszowskiej i Anny Guzik.
     "Wydmuszka" autorstwa Marcina Szczygielskiego i w reżyserii Tomasza Dutkiewicza to z pozoru komedia, ale także portret dwóch współczesnych kobiet z różnych światów.
     Pierwszym zaskoczeniem dla widzów jest fakt, że zdecydowana większość akcji rozgrywa się w bibliotece. Bibliotekarkę gra Anna Guzik. Jest kobietą samotną, wyłączoną z życia, szarą myszką. Mieszka z matką i w zasadzie jedynie z nią utrzymuje kontakt. Całe jej życie to praca i ucieczka w świat lektur, zastępujących normalne życie. Niespodziewanym gościem w bibliotece jest żona miejscowego biznesmena (Joanna Liszowska), kobieta atrakcyjna, ale myśli o życiu zdecydowanie w kategoriach hedonistycznych - modne stroje i pieniądze. Spotkanie dwóch tak różnych kobiet stanie się początkiem nietypowej przyjaźni i wprowadzi istotne zmiany w życiu każdej z nich. Rozwój akcji zaś obrazują książki polecane kolejno do lektury przez bibliotekarkę, przyszłej przyjaciółce. Najpierw jest to romans Danielle Steel, potem "Anna Karenina" Lwa Tołstoja, wreszcie "Perswazje" Jane Austen. O każdej książce kobiety przynajmniej przez chwilę rozmawiają, porównują lekturowe sytuacje do własnego życia. Każda marzy o wielkiej, wspaniałej miłości. Realia jednak są dużo inne, niż by się chciało.
     Spektakl "Wydmuszki" jest pełen zwrotów akcji, a fabuła tak nieoczekiwana jak dusza kobiety. Szczegółów zdradzać nie będę, mogę tylko zapewnić, że ogląda się znakomicie. Wśród wielu refleksji, jest też i taka, że w książkach możemy się czasem przejrzeć jak w zwierciadle oraz, że książki czasem mogą mieć wpływ na nasze postępowanie.

Grzegorz Cielecki
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Nieoczekiwane skutki wizyty w bibliotece

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77