Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: felietony
rozmiar czcionki:  A A A

Pieniądze, sława, a literatura...

2014-03-24 15:07:23
W świecie literackim znowu zawrzało. Tym razem nie chodzi już o wyższość literatury użytkowej nad prozą artystyczną. Poszło o pieniądze.
Kaja Malanowska udostępniła post na swoim fejsbuku, gdzie pożaliła się na wysokość kwoty, jaką otrzymała z wydawnictwa za sprzedane książki z ostatnich kilku miesięcy.
Podzieliła się również postanowieniem, że to "pierdoli". Nie wiem, czy na prawdę zamierza porzucić pióro. Z jednej strony byłoby szkoda, bo jest pisarką całkiem dobrą i warto dodać, że jest pisarką nie tworzącą kolejnych romansów, czy kobiecych kryminałów, a takich pisarek na naszym rynku nie ma za wiele. Z drugiej... No cóż, świat się nie zawali, nie zabraknie książek do przeczytania. Krytyka literacka raczej nie będzie długo rozpamiętywała tego momentu, czy też uznawała tego za wydarzenie graniczne, otwierające nową, czy też zamykające pewną epokę.
Faktycznie, smutnym faktem jest wysokość honorariów pisarzy. Jednak niskie zarobki nie są w branży tajemnicą, nie jest już otoczony taką estymą jak kiedyś. Więc jeśli ktoś chce zostać pisarzem dla pieniędzy i sławy to radziłbym wybierać inny zawód. Ostatnio modny jest zawód celebryty. Pani Malanowska w tę stronę powoli zmierza.
Zastanawiać może ożywienie Kai Malanowskiej w ostatnich miesiącach, udzielała się głośno w sprawie sytuacji literackiej w Polsce, a teraz mało elegancko na temat ekonomii w literaturze. Może pojawiać się pytanie, czy ta aktywność wynika z autentycznej chęci zaangażowania i wypowiedzenia się w ważnych dla niej kwestiach, czy też potrzeba "zaistnienia" w sferze medialnej.
Wielkiej sławy raczej nie ma, ale już nie jest anonimową pisarką. Czy wpłynie to na sprzedaż jej książek i też na wyższą kwotę na rozliczeniu z wydawnictwem? Całkiem możliwe.

Łukasz Kot


Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Pieniądze, sława, a literatura...

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77